В  Селидівській кримінально – виконавчі інспекції перебуває на обліку  5 неповнолітніх, засуджених до позбавлення волі з іспитовим строком з них: 3 засуджені за  тяжкий злочин,  скоєний у групі, 2 за злочин середньої тяжкості  скоєний самостійно. 4 неповнолітні навчаються професійних ліцеях Донецької області де продовжують освіту та отримують спеціальність. Повторних злочинів та адміністративних правопорушень неповнолітніми протягом 5 мысяцыв скоєно не було.  

5 лютого 2015 року Верховна рада України прийняла Закон України  «Про пробацію».

             Пробація — це система наглядових та соціально виховних заходів, які застосовуються за рішенням суду та відповідно до закону до осіб, яких притягнуто до кримінальної відповідальності, та забезпечення суду інформацією, що характеризує особу. Видами пробації є: досудова пробація; наглядова пробація; пенітенціарна пробація.

            Пробація щодо неповнолітніх — це пробація стосовно осіб віком від 14 до 18 років, яка здійснюється з урахуванням вікових та психологічних особливостей неповнолітніх та спрямована на забезпечення їх нормального фізичного і психічного розвитку, профілактику агресивної поведінки, мотивацію позитивних змін особистості та поліпшення соціальних стосунків.

Досудова доповідь щодо неповнолітньої особи, яка притягається до кримінальної відповідальності, додатково містить: інформацію про вплив криміногенних факторів на поведінку; рекомендації щодо заходів, спрямованих на мінімізацію ризику вчинення повторних кримінальних правопорушень.                                                   

Соціально виховна робота — це цілеспрямована діяльність персоналу органів пробації для досягнення мети виправлення клієнтів пробації, яка проводиться за індивідуальним планом роботи з клієнтом пробації з урахуванням оцінки ризиків вчинення повторних кримінальних правопорушень та передбачає диференційований підхід під час надання консультативної, психологічної та інших видів допомоги.

Досить часто, посварившись з батьками, підліток втікає з дому й приєднується до асоціальних угрупувань. Потрапивши фактично випадково в кримінальну ситуацію, такий правопорушник щиро розкаюється у скоєному й виявляє свою позитивну соціальну спрямованість: добре вчиться, бере участь у спортивних заходах, художній самодіяльності, дисциплінований тощо.

       Більшість підлітків не прогнозують майбутнє, погано ураховують свій минулий життєвий досвід, живуть тільки сьогоденням. У зв’язку з цим проводиться робота психолога, яка спрямована на формування у правопорушника стереотипу законослухняної поведінки, розширення сфери усвідомлюваного в розумінні мотивів протиправної поведінки.

     Метою реалізації пробаційних програм, що входять до складу системи ресоціалазації є попередження рецидиву правопорушень підлітків, а отже, насамперед, забезпечення їх працевлаштування та навчання. Органи пробації сприяють залученню неповнолітніх до навчання та здобуттю ними повної загальної середньої освіти.

       Впровадження пробації в Україні може стати одним з найбільш результативних кроків на шляху до євроінтеграції в цілому та гуманізації державної політики у сфері виконання покарань зокрема. Для досягнення мети виправлення і ресоціалізації особистості неповнолітнього правопорушника суспільство має пробачити індивіду його проступок і сприяти веденню їм схваленого суспільством способу життя. Тому участь громадськості у процесі виправлення засуджених – є вкрай необхідною. Саме даний комплекс заходів соціально-правового впливу лежить в основі створюваної перспективної системи пробації щодо неповнолітніх в Україні.

 

Інспектор Селидівського МВ КВІ

Закалюжна А.Ю.