«З лихом важко впоратись поодинці, значно легше, коли є люди, які готові боротись разом з вами!»

02.02.2015 року інспекторами Селидівської КВІ спільно з пастором обласного центру реабілітації «Відновлення» для алко- та наркозалежних»  був проведений виховний захід для засуджених, які перебувають на обліку. Метою даного заходу було поглиблення знань засуджених про наркоманію, переконання засуджених до ведення здорового способу життя.

        Під час заходу пастор розповів про виникнення, причини та наслідки вживання наркотичних речовин, соціальні чинники, що призводять до наркоманії. Довів до засуджених статистичні дані стосовно кількості осіб, які проживають в реабілітаційних центрах на території області з даним захворюванням. Пастор запропонував усім бажаючим, які мають труднощі соціальної адаптації, пов’язані зі зловживанням алкоголю, наркотиків, відвідати центр, щоб подолати ці пагубні звички, налагодити відношення з близькими, повернутися на шлях повноцінного життя в суспільстві. Засуджені мали змогу індивідуально поспілкуватися з пастором.  Всі учасники заходу отримали інформаційно – освітні матеріали, контактні телефони центру реабілітації «Відновлення».

Наркоманія – є «бічем ХХI століття». Тому викоренення даного асоціального явища є перспективою розвитку провослухняного та цивілізованого суспільства. Пам’ятайте: з лихом важко впоратись поодинці, значно легше, коли є люди, які готові боротись разом з вами!

 Інспектор КВІ   Закалюжна А.Ю.

                                                               

***

Територіальна державна інспекція з питань праці у Донецькій області повідомляє, що у Кодексі законів про працю України з»явилася нова підстава звільнення. Так, з 1 червня 2014року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту прав інвесторів» від 13.05.2014р. №1255-VII (далі – Закон). Відтепер до звичного переліку підстав звільнення з ініціативи роботодавця додано нову підставу – припинення повноважень посадових осіб (п.5 ст.41 КЗпП).

Законом внесено зміни до Кодексу законів про працю України (КЗпП), стаття 41 якого доповнена новою додатковою підставою розірвання трудового договору з ініціативи власника або уповноваженого ним органу з окремими категоріями працівників за певних умов – припинення повноважень посадових осіб, забезпечивши можливість розірвання трудового договору без наведення у розпорядчих документах власника або уповноваженого ним органу та трудовій книжці працівника причин, що безпосередньо зумовили припинення повноважень посадової особи. Розмір вихідної допомоги у такому випадку становитиме не менше ніж шестимісячний середній заробіток (відповідні зміни внесені до ст.44 КЗпП)

Головний державний інспектор

питань праці ТДІзПП у Донецькій області  Гринько Т.Д.

                                                                                                                                     ***

Територіальна державна інспекція з питань праці у Донецькій області повідомляє, що з 01.01.2015року набули чинності зміни, внесені до КЗпПУ Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування загальнообов»язкового державного соціального страхування та легалізації фонду оплати праці» №77-VIII від 28.12.2014року.

Так, відповідно до ч.3 ст.24 КЗпПУ, працівник не може бути допущений до роботи без укладання трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, та повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов»язкове державне соціальне страхування про прийняття працівника на роботу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відтепер трудовий договір не вважається укладеним за умови коли наказ чи розпорядження не були видані, але працівника фактично було допущено до роботи (ч.4 ст.24 КЗпПУ виключено).

Не потребується реєстрація укладеного у письмовій формі трудового договору у державній службі зайнятості у разі його укладання між працівником і фізичною особою.

Незнання законів не звільняє від відповідальності. Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування загальнообов»язкового державного соціального страхування та легалізації фонду оплати праці» №77-VIII від 28.12.2014року внесено зміни до Кодексу законів про працю, які посилюють відповідальність за порушення трудового законодавства. Зокрема, юридичних і фізичних осіб-підприємців, які використовують найману працю, чекає штраф у розмірі 30 мінімальних заробітних плат у таких випадках: допущення працівників до роботи без укладання трудового договору, а також у разі оформлення працівника на неповний робочий час при фактичному виконанні роботи за повний робочий часта виплати заробітної плати без нарахування та сплати єдиного соціального внеску. Сьогодні мінімальна заробітна плата становить 1218 грн., отже за неналежним чином оформлених працівників роботодавцеві доведеться сплатити по 36540 грн.

Штраф недобросовісним роботодавцям доведеться сплачувати і у випадку затримання заробітної плати більше ніж за один місяць чи її виплати не в повному обсязі. Розмір штрафу становитиме три мінімальні заробітні плати, на сьогодні це – 3654 грн.

Покарання передбачене й у разі, якщо зарплата працівника не дотягує до мінімальної. За недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці на підприємця чекає штраф у десятикратному розмірі мінімальної зарплати (12180 грн.) за кожного працівника, щодо  якого скоєно порушення.

За порушення інших норм трудового законодавства на роботодавця накладається штраф у розмірі однієї мінімальної заробітної плати.

Варто наголосити, що сплата штрафу не звільняє підприємців від усунення порушень законодавства про працю! 

 

 

Головний державний інспектор

питань праці ТДІзПП у Донецькій області  Гринько Т.Д.